Okna i drzwi / okna na profilu VEKA:

 

Profile VEKA są absolutnie odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz na upływ czasu, a tym samym trwałe i łatwe do pielęgnacji. Odpadają koszty związane z malowaniem i zakupem farb, a higienicznie gładkie powierzchnie pozwalają bez problemu utrzymać je w czystości.

Profile z VEKA-PVC umożliwiają wysoką izolację akustyczną i przyczyniają się do zwiększenia komfortu mieszkania. Systemy profili VEKA gwarantują już w wersji podstawowej ochronę antywłamaniową na wysokim poziomie, a dodatkowo mogą być wyposażone w szkło i okucia antywłamaniowe. Różnorodność systemów profili oraz bogata paleta kolorów i folii drewnopodobnych sprzyjają konstruowaniu niezliczonych wariantów okien, przy tworzeniu zindywidualizowanych projektów architektonicznych. Specjalne systemy profili przeznaczone do budownictwa renowacyjnego, listwy ozdobne i szprosy oraz różnorodna oferta folii drewnopodobnych umożliwiają wierne oryginałowi odtworzenie okien w budynkach zabytkowych.


Zalety okien na profilu VEKA:

Trwałość


Przyczyną dużego powodzenia okien z tworzywa sztucznego są nie tylko ich znakomite parametry izolacji akustycznej i termicznej, lecz także ich niezwykle długi, wynoszący 30 lat okres użytkowania oraz bezproblemowa pielęgnacja.

Wiele testów okien starszych niż 30 lat, które zostały wyprodukowane z tworzywa sztucznego, potwierdza zachowanie przez nie znakomitych parametrów szczelności spoin, szczelności w ulewnym deszczu i odporności na wpływ czynników atmosferycznych.

W efekcie zastosowania przy produkcji PVC specjalnych receptur, w oknach użytkowanych nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych nie można zauważyć zmian barwy profili. Także funkcje manipulacyjne (zamykanie i otwieranie) nie uległy zmianie po wieloletnim użytkowaniu.

Do tego dodajmy fakt, że okna z tworzywa sztucznego VEKA nie wymagają ani pierwszego, ani renowacyjnego malowania, a tym samym nie powstają koszty związane z zakupem farb oraz samą usługą malowania.
Także podczas codziennej pielęgnacji, okna z tworzywa sztucznego okazały się bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Homogeniczne, gładkie powierzchnie ich ram mogą być czyszczone zwykłymi, łagodnymi środkami czyszczącymi. W przypadku większych zabrudzeń oraz w celu konserwacji uszczelek i okuć, zalecane jest stosowanie specjalnych zestawów do pielęgnacji VEKA.


Bezpieczeństwo


Prawie co dwie minuty dokonywane jest włamanie. Większość złodziei włamuje się przy tym do mieszkań i domów przez niezabezpieczone okna i drzwi okienne. W związku z tym kwestia bezpieczeństwa nie powinna być pomijana przy planowaniu budowy lub renowacji.

Łatwo dostępne, znajdujące się w piwnicy lub na parterze okna i drzwi okienne powinny być dobierane tak, aby zabezpieczać przed włamaniem. Także drzwi balkonowe i okna znajdujące się na piętrach budynku powinny być objęte programem zabezpieczeń. Można się do nich bowiem wspiąć na przykład po dachu lub występach muru.

Ponieważ w 70% wszystkich włamań sprawcy osiągają swój cel poprzez wyłamanie skrzydła okiennego, jakość i konstrukcja profila odgrywają decydującą rolę. Doskonałej jakości systemy okien VEKA z tworzywa sztucznego gwarantują już w wersji podstawowej wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ specjalne zbrojenia stalowe w skrzydłach okiennych i ościeżnicach podwyższają stabilność i statyczność. Ponadto profile wielokomorowe o mocnych ściankach, wykonane z odpornego na uszkodzenia mechaniczne, twardego PVC, skutecznie opierają się narzędziom włamywaczy.
W celu osiągnięcia możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa okien i drzwi okiennych trzy elementy - profil, okucie i szkło - muszą mieć cechy antywłamaniowe, zgodne z normami DIN. Elementy takie jak mur, rama i skrzydło muszą być ze sobą odpowiednio połączone. Okno jest określane jako antywłamaniowe dopiero wtedy, gdy - zamknięte i zaryglowane - przez czas określony normami DIN, wytrzymuje próby włamania z użyciem siły.


Ochrona przed stratami ciepła


Duże powierzchnie okien spełniają marzenie o mieszkaniu blisko natury oraz łączą ze światem zewnętrznym. Ponieważ okna stanowią swoisty "otwór" w murze, stają się przez to newralgicznymi punktami budynku. Wymagania im stawiane są szczególnie wysokie - okna muszą utrzymywać różnicę temperatur pomiędzy wnętrzem i otoczeniem, tak żeby temperatury we wnętrzu były przyjemne nawet przy ekstremalnym upale lub mrozie, oraz wytrzymać różnorodne, często ekstremalne warunki pogodowe.
Współczynnik przenikania ciepła elementu okiennego wyrażany jest wartością izolacyjną Uw ("w" od angielskiego "window") i składa się z wartości izolacyjnej oszklenia Ug ("g" od angielskiego "glass") oraz wartości izolacyjnej ram okiennych Uf ("f" od angielskiego "frame"). Podaje on ilość ciepła, które przepływa przy stałej różnicy temperatur wynoszącej 1 K pomiędzy wnętrzem i otoczeniem przez 1 m2 okna. Zasadniczo obowiązuje zasada - im niższa wartość izolacyjna U, tym lepsza izolacja termiczna okna


Ochrona przed hałasem


Izolacja dźwiękowa stała się obecnie tematem priorytetowym. Wysoki poziom hałasu może prowadzić, co potwierdzają wyniki badań medycznych, nawet do choroby. Jak wynika z badań przeprowadzonych na terenie Niemiec, pierwsze miejsce pod względem uciążliwości życia codziennego zajmuje hałas uliczny. 70% mieszkańców tego kraju odczuwa ten rodzaj hałasu jako uciążliwy. Hałas w obiektach sportowych i rekreacyjnych był wymieniony na drugim miejscu, a na trzecim hałas mający swe źródło w obiektach przemysłowych.

Z tego względu, już podczas planowania budynków, ważne jest zachowanie harmonii między komfortem mieszkania, a zastanymi w danym rejonie okolicznościami stwarzanymi np. przez ruch uliczny, pobliskie lotniska, przemysł, czy liczne imprezy sportowe. Okna i drzwi odgrywają wtedy ważną rolę, ponieważ mogą doskonale izolować przestrzeń mieszkalną od świata zewnętrznego. Należy jednak uważać, aby nie doprowadzić do nadmiernie wysokiej ochrony akustycznej w pomieszczeniu. Ta bowiem może spowodować wrażenie odizolowania od otoczenia. Jeżeli bowiem żadne odgłosy świata zewnętrznego nie są przepuszczane do wewnątrz, to hałas wytwarzany w pomieszczeniach mieszkalnych staje się bardziej uciążliwy.
Oprócz konstrukcji wewnętrznej profili oraz odpowiedniej ilości uszczelek pomiędzy skrzydłami i ościeżnicami, decydujące o poziomie ochrony akustycznej jest w znacznym stopniu oszklenie okna. Przy poziomie hałasu do 65 dB dla jego odpowiedniego obniżenia wystarczą szyby wielowarstwowe ze szkła izolacyjnego. Przy 70 dB konieczne są już okna zespolone, a powyżej 70 dB niezbędne są okna skrzynkowe. Oczywiście wymagana wartość izolacyjna powinna być ustalana każdorazowo ze specjalistą i powinna być zależna od funkcji pomieszczenia.


Ochrona środowiska
Okna i drzwi z tworzywa sztucznego są pod wieloma względami przyjazne środowisku.
1. Dzięki zastosowaniu wysokoudarowego i odpornego na wpływ czynników atmosferycznych VEKA-PVC, okna  z tego tworzywa mają niezwykle długi okres użytkowania. Ich trwałość powoduje, że muszą być wymienione dopiero po kilku dziesięcioleciach (szacowany okres użytkowania okien z tworzywa sztucznego wynosi 30 lat). Problem utylizacji starych okien i drzwi występuje niezwykle rzadko, a ten rozwiązuje program recyklingu, czyli ponownego uzdatnienia. VEKA, jako jedyna firma spośród producentów profili PVC prowadzi taki program.
2. Okna z tworzywa sztucznego VEKA-PVC można obecnie bez problemu poddawać recyklingowi. Pomimo swej trwałości, w rezultacie prac renowacyjnych, przebudowy lub wyburzania budynków, pojawiają się co jakiś czas "stare" okna wymagające utylizacji. Dzięki procesowi recyklingu odzyskiwany jest czysty gatunkowo polichlorek winylu, który może być - bez jakichkolwiek problemów jakościowych - ponownie wykorzystany do produkcji profili.
3. Okna VEKA-PVC charakteryzują się doskonałymi parametrami izolacji cieplnej. W efekcie oszczędzają w trakcie użytkowania kosztowną energię i chronią tym samym nie tylko naszą kieszeń, lecz również środowisko naturalne.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych oraz analizy zachowań użytkowników. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki zgadzasz się na ich korzystanie oraz ich zapis w pamięci urządzenia. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Wykonanie: Studio Rimm